Przez dziesięciolecia jednym z podstawowych materiałów do produkcji poszyć dachowych czy izolacji był azbest (a dokładnie eternit, czyli jego mieszanka z cementem). To niezwykle niebezpieczne tworzywo — ze względu na obecność mikroskopijnych włókien osadzających się w drogach oddechowych — może powodować pylicę azbestową, raka płuc oraz inne choroby. Z tego powodu w Polsce obowiązują bardzo surowe przepisy dotyczące jego usuwania, a odpowiedzialność za ten proces spoczywa na kilku podmiotach.
Rola właściciela nieruchomości
Główna odpowiedzialność za utylizację niebezpiecznego tworzywa spada na właściciela nieruchomości. Zgodnie z obowiązującymi normami prawnymi ma on bowiem obowiązek zinwentaryzowania materiałów zawierających azbest, znajdujących się na jego posesji, a następnie zgłosić ich obecność odpowiednim organom — zazwyczaj urzędowi gminy. Taką czynność powinno się wykonywać co roku i za każdym razem, w odpowiednim dla miejsca zamieszkania urzędzie, złożyć odpowiedni dokument (“Informacja o wyrobach zawierających azbest”). Dane o stanie i ilości eternitu muszą natomiast znaleźć się w gminnym rejestrze. Kolejnym krokiem jest zgłoszenie się do firmy zajmującej się utylizacją toksycznego materiału.
Utylizacja azbestu a gmina
Jednym z zadań gminy w procesie utylizacji eternitu jest prowadzenie wyżej wspomnianego rejestru. Co jednak najważniejsze, to właśnie na władzach samorządów spoczywa nadzór nad realizacją założeń ogólnopolskiego Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu, a także finansowe wsparcie dla mieszkańców, na których posesjach potwierdzono obecność tego materiału. Wiele gmin organizuje również specjalne akcje odbioru tego tworzywa, aby wspomóc właścicieli nieruchomości i pozbyć się go w bezpieczny sposób.
Usuwanie eternitu przez specjalistyczne firmy
Zgodnie z polskim prawem gminy bądź właściciele nieruchomości do utylizacji azbestu muszą wynająć specjalistyczną firmę. Sam proces należy bowiem do niezwykle niebezpiecznych, dlatego też musi on zostać wykonany przez przedsiębiorstwo posiadające odpowiednie certyfikaty. Wykonawca jest zobowiązany zachowywać szczególne środki ostrożności, takie jak stosowanie środków ochrony osobistej czy zabezpieczenie terenu przed rozprzestrzenianiem się toksycznego pyłu azbestowego. Po wykonaniu zadania wykonawca ma także obowiązek dostarczyć właścicielowi nieruchomości dokument potwierdzający usunięcie eternitu.
Jeżeli chcemy mieć pewność, że proces utylizacji eternitu przebiegnie bezpiecznie i z zachowaniem najwyższych środków ostrożności, warto postawić na sprawdzoną firmę. Szukając profesjonalnej usługi usuwania azbestu w Poznaniu oraz innych miastach w Wielkopolsce, postaw na nasze wieloletnie doświadczenie, a także fachowe podejście do pracy z niebezpiecznymi materiałami.