Eternit to materiał budowlany, który przez lata był wykorzystywany w budownictwie ze względu na swoje wyjątkowe właściwości izolacyjne, doskonałą wytrzymałość czy odporność na ogień. Dziś wiemy jednak, że przez zawarty w nim azbest nie jest aż tak dobrym rozwiązaniem, prowadząc do rozwoju poważnych chorób układu oddechowego w tym m.in. pylicy azbestowej i nowotworów. Z uwagi na szkodliwy wpływ na zdrowie używanie eternitu zostało zakazane, a znajdujący się jeszcze w użytku materiał wymaga demontażu wedle ściśle określonych przepisów. Zastanawiasz się, co tak właściwie dzieje się z azbestem po jego usunięciu oraz jak wygląda proces jego utylizacji?
Rozbiórka azbestowych elementów – pierwszy krok w gospodarowaniu niebezpiecznymi odpadami
Utylizacja eternitu może być przeprowadzana wyłącznie przez wyspecjalizowane i posiadające do tego odpowiednie uprawnienia oraz zezwolenia firmy. Wykwalifikowani pracownicy wiedzą bowiem w jaki sposób przeprowadzać prace demontażowe tak, aby odbywały się bezpiecznie zarówno dla nich, jak i osób postronnych czy środowiska. W trakcie rozbiórki eternitu kluczowe jest przede wszystkim zabezpieczenie przed pyleniem, do czego wykorzystuje się m.in. metodę nawilżania. Głównym celem jest więc minimalizacja ryzyka uwolnienia włókien azbestowych do powietrza, przy równoczesnym zachowaniu skutecznej ochrony pracowników (np. poprzez specjalne kombinezony).
Transport i składowanie eternitu
Po zakończeniu rozbiórki odpady azbestowe pakuje się w grube, odpowiednio oznakowane folie lub też worki typu big-bag, które zapobiegają pyleniu w trakcie przewozu. Kolejno materiał trafia na przystosowany do transportu odpadów niebezpiecznych pojazd, a następnie jest translokowany na składowisko materiałów niebezpiecznych. W Polsce tego rodzaju odpady podlegają utylizacji wyłącznie w wyznaczonych do tego miejscach. Składowiska przyjmujące eternit muszą więc spełniać określone warunki techniczne kluczowe dla bezpiecznego gospodarowania takim materiałem. Jak wygląda to w praktyce? Azbest zamyka się ponownie w szczelnych opakowaniach, a następnie zakopuje w wydzielonych miejscach – odpowiednio izolowanych, a zarazem zabezpieczanych warstwami ziemi lub innych materiałów. Warto dodać, że każdy ładunek zawierający eternit jest ewidencjonowany – właściciel odpadów jest więc zobowiązany do uzyskania potwierdzenia przekazania oraz unieszkodliwienia surowca.
Utylizacja eternitu to niełatwe i niebezpieczne zadanie, które należy powierzyć w ręce profesjonalistów. Szukasz fachowców działających na terenie Poznania? Skontaktuj się z naszą firmą już dziś!